Histeroskopija predstavlja „zlatni standard“ u dijagnostici i lečenju promena u šupljini materice. To je minimalno invazivna kratkotrajna procedura koja omogućava ginekologu da izvrši inspekciju materične šupljine (pregleda unutrašnjost materice) kako bi dijagnostikovao i izlečio uzroke poremećaja i bolesti materice. Kao rutinska procedura trebalo bi da se izvodi kod svih pacijentkinja koje su u planu za metode asistirane reprodukcije, pre prvog IVF ciklusa, jer se na ovaj način redukuje broj neuspešnih IVF ciklusa (1).
Histeroskopija je krucijalna u konačnoj dijagnostici intrauterine patologije. Ginekolozi obučeni za izvođenje minimalno invazivnih operacija uz pomoć histeroskopa mogu utvrditi razloge steriliteta, obilnih i neredovnih krvarenja iz materice, bola u maloj karlici i sprovesti ginekološke operacije bez upotrebe skalpela i šavova.
Šta je histeroskop i zašto se radi histeroskopija?
Histeroskop je tanki endoskopski instrument (mikrokamera sa izvorom hladnog svetla) koji se uvodi u matericu i omogućava vizualizaciju materične šupljine. Ordinacija Palmotićeva je opremljena savremenim histeroskopom marke Karl Storz koji omogućava dijagnostičku i operativnu histeroskopiju bez ili sa minimalnom dilatacijom cervikalnog kanala (grlića materice).
Histeroskopija se izvodi kako sa dijagnostičkim ciljem tako i zbog lečenja:
Dijagnostička histeroskopija (mini histeroskopija) daje ginekologu informacije neophodne za postavljanje pravilne dijagnoze (priraslice, polip endometrijuma, miom, deformacija materične šupljine, Ashermanov sindrom), kao i stanje endometrijuma, ušca jajovoda i cervikalnog kanala kao važne faktore u pripremi za vantelesnu oplodnju (VTO – IVF). Histeroskopija je radi kao dijagnostička procedura kod nejasnih oblika steriliteta.

Polip endometrijuma

Materične sihehije
Histeroskopija – priprema i šta je potrebno od analiza:
Priprema pacijentkinje za histeroskopiju je jednostavna. Potrebno je uzdražati se od jela i pića (uključujući vodu) u trajanju od najmanje šest sati pre intervencije. Takođe je neophodan i uredan nalaz vaginalnog i cervikalnog brisa (lekar može zatražiti i uredne briseve na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu). Histeroskopsku intervenciju je najbolje uraditi u prvoj fazi ciklusa (do 10. dana menstruacije).
Histeroskopija – iskustva i šta možete očekivati posle histeroskopije:
Histeroskopija se radi ambulanto, ne ostaje se u ordinaciji nakon intervencije. Sama histeroskopija u zavisnosti da li je dijagnostička ili operativna traje od pola sata do dva sata sa sve pripremom i oporavkom.
Oporavak od histeroskopije je jako kratak. Nakon što prođe efekat anestezije (ošamućenost, pospanost ili blaga vrtoglavica), mogu se osetiti grčevi u donjem delu stomaka. Većina pacijentkinja se već sutradan može slobodno vratiti svojim uobičajenim aktivnostima.
Cenu histeroskopije možete pogledati u cenovniku.
Zakazite pregled ovde.
Pogledajte na novom sajtu.

Submukozni miom
(1) – http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0042-8450/2011/0042-84501106476T.pdf